top of page
  • Obrázek autoraSHARE YOGA STUDIO

Ahimsa - nenásilí

Aktualizováno: 18. 11. 2022

Ahimsa je důležitou součástí jógové filosofie. V překladu doslova znamená nenásilí (a - ne, himsa - násilí), vede nás k soucitnému a vlídnému způsobu života.

Jedná se o neustálou snahu o zmírnění utrpení a násilí vůči sobě i druhým. Když přestaneme v druhých vidět, že jsou něco víc nebo míň a postavíme je na stejnou úroveň, na jaké jsme my sami, přirozeně pochopíme důležitost nás i ostatních živočichů. Pochopíme, že jsme jedno. Máme stejná práva na život a společně vytváříme krásný prostor, který můžeme sdílet v lásce a harmonii.


Ahimsa nás spojuje. Spojuje lidi. Zvířata. Rostliny i Zemi. Připomíná nám, jak důležitý je každý organismus, včetně buchanek, trudníků, mikroorganismů, parazitů, popínavých rostlin a plevele. Každý živočich, každá rostlina. Jedinci fungující sami za sebe, komunikující hlasem, řečí, zpěvem, vrčením, kořeny, mycelii, dotekem, pohledem, intuicí.

Někteří z nás byli nuceni se přizpůsobit. Žijí v největších hloubkách oceánů, daleko od všech ekologů a badatelů. Nebo využívají jiné organismy pro své přežití. Slabí jedinci pokládají svůj život pro dravé šelmy, které z jejich těl vytěží co nejvíc, nabydou síly, přežijí. O zbytek ostatků se postarají mrchožrouti, brouci a dekompozitoři. Každá oběť má svůj smysl a je nedílnou součástí pro zachování funkčnosti a harmonie přírody.

Ovšem základem pro empatický a láskyplný přístup k ostatním, je laskavost a nenásilí vůči sobě. Dokud se nenaučíme být sami sobě oporou, dokud si nedovolíme zastavit, odpustit, zpomalit, milovat, nemůžeme tyto vlastnosti poskytnout druhým. Říká se to lehce, miluj sám sebe, nečiň na sobě násilí, buď k sobě hodný, chovej se sám k sobě hezky. Jenomže, co to vlastně znamená? Kdy jste si naposledy dovolili odpočinout? Dát sami sobě prioritu? Objali jste se?

Jak vypadá způsob, jakým sami k sobě mluvíte? Říkáte si “Jsem super. Dneska sice nestíhám všechno, co jsem si naplánoval/a, ale svět se nezboří. Celkově toho zvládám dost. Ale dneska jsem fakt unaven/á a bolí mě koleno, měl/a bych si odpočinout. No nic, uvařím si čaj, lehnu do postele a dám si pauzu. Zítra bude líp.” nebo se vaše vnitřní konverzace stáčí opačným směrem? “Ježiš, to je zas hodin, vždyť já dneska nic nestíhám! Blbý koleno, zase mě bolí, to je strašný. Člověk potřebuje fungovat a teď tohle. No vypadám hrozně, pytle pod očima, snad si toho nikdo nevšimne. Nic, bežím cvičit. A zítra to bude ještě horší, ať už je víkend proboha!”

Čím více porozumíme sami sobě a našim potřebám, o to lépe se dokážeme nacítit na ostatní. Pochopíme, že bychom se necítili dobře zavření v hale nebo v kleci, nebylo by nám příjemně v transportech a už vůbec bychom se nechtěli ocitnout na jatkách. Když k sobě budeme mluvit s láskou a pochopením, půjde nám tak s ostatními mluvit automaticky.

Každý máme určité predispozice. Někdo má více rozvinutou empatii, nebo cítění, jiný disponuje lepšími komunikačními schopnostmi. Každý živočich je na jiné úrovni, ale život není soutěž. Vyšší stupeň inteligence nebo vývoje není omluvou pro podílení se na utrpení, ani důvod pro pocit nadřazenosti.

Každý z nás je schopen ublížit. A často to děláme. Všichni. Ať už vědomě, nebo nevědomky, občas zraňujeme. Ahimsa nás učí pozornosti a dovoluje nám si uvědomit sílu našich slov a činů. Vědomí, že každá minuta nám dává prostor a čas pro hlubší rozvoj. Prostor pro zamyšlení se nad slovy, která vypouštíme z úst a čas pro postupné vytváření našeho osobního malého ale šťastného a soucitného kousku světa.

V duchu ahimsy se také nese celý koncept našeho jógového studia a Share sweet baru s čistě rostlinným občerstvením bez násilí. Pojďme spolu mluvit a těšit se navzájem. Dopřejme si chvilku pro sebe s rostlinným dezertem a kávou, nebo si užijme ásanovou praxi v našem studiu. S láskou a respektem k sobě i bytostem kolem nás.Autor: Tereza Hübsch

16 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ASÁNA

NIAMA

YAMA

bottom of page